ZINFANDEL, PRIMITIVO, CRLJENAK KAŠTELANSKI NEBO PLAVAC MALI?

Vážení a milí zákazníci,

ráda bych se s vámi podělila o celkem zajímavý příběh. Co vlastně spojuje výše uvedené odrůdy vinné révy, i když se každá jmenuje jinak a čím to vlastně všechno začalo?

Milovníci odrůdy zinfandel, združující se v USA , se pokusili v americkém kongresu získat udělení ochranné známky jako  původní americká odrůda. Tato žádost byla však zamítnuta s argumentací, že před kolonizací Ameriky neexistovala žádná původní vinná réva. Metodou DNA bylo zjištěno, že zinfandel je identický s italskou vinnou révou, která se pěstuje na jihu Itálie v oblasti Puglia, primitivo. Primitivo se pěstuje v této oblasti relativně krátkou dobu a ve starých ampelografických dokumetech a odborných studiích je jasně uvedeno, že se jedná o  dovezenou cizí odrůdu vinné révy s předpokladem, že byla přenesena do této oblasti z Dalmácie během útěků chorvatů před Turky a  do Kalifornie zásluhou přistěhovalců z Chorvatska v době napadení chorvatských vinohradů nemocí vinné révy a krize dalmatského vinohradnictví.

porovnání-1160px

Hledání odpovědi na původ zinfandelu, v USA velmi populární odrůdy vinné révy, oblíbeného a hospodářsky významného kultivaru, trvalo desetiletí a domněnky o tom, že je to možná jediná autochtonní kalifornská odrůda, která připadá evropské vinné révě snad z Itálie a Maďarska, nepřinášely odpovědi na dané otázky. O původu a cestě kultivaru zinfandel a o luxusním vínu, které se vyrábí z této odrůdy, tak oblíbeného velkým počtem zákazníků v Kalifornii a po celém světě, psali mnozí.

Např. v knize profesora Charlese Sullivana „Zinfandel: A History of grape and Its Wine“ je uvedeno, a to  na základě písemných a nezpochybnitelných faktů, že sazenice vinné révy přivezl z kolekce  vídeňské carské botanické zahrady  na americký kontinent na ostrov Long Island a tam je zasadil šlechtitel George Gibbs roku 1820 a později se dostaly do Kalifornie, nejpravděpodobněji roku 1852  zásluhou Frederika W. Macondraya, námořního kapitána z Bostnu, jinak vášnivého pěstitele vinné révy a člena tamější zahradnické společnosti. Rozvojem molekulární biologie a zvláště genetických pokusů, určování DNA, zvláště pak zásluhou profesorky Carol Meredith a jejích spolupracovníků (University of California Davis) a z druhé strany zásluhou dr. Ivana Pejiće a dr. Edi Maletiće (Zemědělská fakulta Zagreb, laboratoře pro zušlechťování rostlin, genetiku, biometriku a výzkum) identifikace DNA definitivně potvrdila, že zinfandel je jedním rodičem plavci malému a odrůda dobričić (nejvíce se pěstuje na ostrově Šolta) je jeho druhým rodičem.

Na základě těchto zjištění chorvatští experti započali ještě intenzivnější průzkum v oblasti jižní Dalmácie, aby nakonec v roce 2001  na vinohradu Ivice Raduniće u Kaštel Novom byl nalezen první trs s identickou DNA, jako má zinfandel. Jednalo se o původní autochtonní dalmátskou odrůdu  crljenak kaštelanski a tím bylo definitivně potvrzeno, že je to právě ta odrůda vinné révy, kterou v USA nazývají zinfandel a v Itálii primitivo!

Dále pak úporným snažením chorvatského vinaře Miljenka - Mika Grgicha,  zastánce vinařů Zinfandel, který financoval genetický výzkum a který žije a pracuje v údolí Napa Vallay v Kalifornii, bylo dokázáno, že odrůdy primitivo a zinfandel jsou genetičtí příbuzní (klony jedné odrůdy) plavce malého, který vznikl křížením odrůd crljenak kaštelanski a odrůdy Dobričić.

Odrůda Crljenak Kaštelanski (pribidrag,kaštelanac, starinski plavac, zinfandel, primitivo, primitivo di Gioia): je stará chorvatská autochtonní odrůda vinné révy. Tento druh je před vymřením. Důležitost tohoto druhu je v tom, že z něj vznikly italské primitivo, americký zinfandel a plavac mali. Americký zinfandel je genetický identický s crljenkem kaštelanským a plavac vznikl křížením crljenka s odrůdou dobričić.

Odrůda Plavac mali: Tato odrůda je velmi odolná proti plísním, bobule mají tlustou slupku, trsy hroznů mají pevný tvar. Množství cukru, jakož i obsah dalších látek záleží na osluněnosti, poloze vinohradu a kvalitě půdy. Rozdíly mezi plavci jsou znatelné, což je výsledkem různorodosti mikroklimatu, kvality půdy toho určitého vinohradu, technologického postupu výroby atd. Nejlepší plavaci mají vyšší procento alkoholu a vznikají v oblasti Dingač, Postup, Hvarske plaže, resp. na nejvýraznějších vinohradnických polohách oblasti Brač, Vis, Pelješac a Hvar. Typičtí plavaci jsou výrazně jižní vína, více či méně lehce natrpklá, obyčejně suchá. Barvu mají fialově temně červenou s modrými odlesky, odrůdové aroma je diskrétní a příjemné. Obsahují aroma švestek, malin, ostružin, třešní a koření (pepř a hřebíček). Plavac  byl vždy nápojem a pokrmem obyčejného rybáře, jakož i ozdobou těch nejluxusnějších stolů v celé jižní Dalmácii a Evropy.

Takže teď, když znáte původ odrůdy vinné révy plavac malý a znáte jeho význam pro celý svět,  můžete vyzkoušet všechny naše plavace, které dovážíme, a posoudit, který je pro vás ten nejlepší, a že odrůda zinfandel a primitivo jsou s ním vlastně geneticky identické. Nezapomeňte ochutnat i naše Rose Plavac, protože i toto víno je vyrobeno z plavace malého, je opravdu vynikající a mile vás překvapí.

Na zdraví a přeji vám krásné jaro.

Simona Houdková, obchodní ředitelka


Zdroje: I.Pejić a E.Maletić, Crljenak kaštelanski, Kaštela 2007, Wikipedia

Evropská unie uznala Zinfandel jako synonymum pro Primitivo v lednu 1999, což znamená, že italský Primitivos může být označen jako Zinfandel na trhu USA a nebo v jakékoli jiné zemi, která uznává zákony EU o označování.

Italští vinaři využili těchto pravidel a dodávali vína Primitivo do Spojených států označených jako Zinfandels se souhlasem TTB (Alcohol and Tobacco Tax and Trade Bureau ). V USA v prosinci 2007 TTB uvádí jak Zinfandel, tak Primitivo jako schválené odrůdy hroznů pro americké víno, ale nejsou uvedeny jako synonyma. Výrobci z USA proto musí označit víno podle toho, zda je to Zinfandel nebo Primitivo.