Vinařství TERRA MADRE

Rozhovor se spolumajitelem vinařství Davorem Martinovićem

Vážení a milí zákazníci.

mezi naše další ekologicky smýšlející dodavatele vína z jižní Dalmácie patří vinařství TERRA MADRE d.o.o. (sesterská firma fy Poljopromet d.o.o.), vinohrad Komarna blízko Metkoviće s výhledem na poloostrov Pelješac. Majiteli firmy jsou pan Davor Martinović a jeho společníci pánové Stipe a Damir Dominković. 

Povídali jsme si s panem Davorem Martinovićem a jeho dcerou Vedranou Martinović-Trutina o počátcích jejich vinného příběhu, který započal roku 2005  blízko údolí Neretvy na svazích pevniny s nádherným výhledem na poloostrov Pelješac, kde na kamenitém terénu rostla jen křoviska, bodláky a náletové dřeviny... No pojďme si poslechnout co jsme se dozvěděli. 

Martinović

Jak začala Vaše cesta k první vyrobené lahvi vína?

V roce 2005 začaly práce v oblasti, která se jmenuje Komarna, známá jako Sljeme, s orientací na jih a jihozápad, na strmých svazích pevniny, kde jsme vinohrady vydolovali z kamene porostlého křovisky, bodláky, náletovými dřevinami, no zkrátka plevelem, který můžete vidět u nás v jižní Dalmácii po celé délce jadranského pobřeží. V nadmořské výšce 72 až 132 metrů nad mořem, na strmých svazích se začala těžká technika zakusovat 60 cm hluboko do kamenitého (vápencovitého) terénu, bodláčí a nežádoucích dřevin, které byly odstraněny,  aby těžká technika rozbila obří kameny a aby terén srovnala, zasypaly se průrvy a nerovnosti a aby nakonec vznikl nádherný prostor pro vznik vinohradů. Bylo to neuvěřitelné, jak se tato nehostinná část krajiny přeměnila na nádherné místo pro naše vinohrady.

Jak velké vinohrady máte, které odrůdy jste zasadili a v jakém poměru?

Na začátku jsme si mysleli, že bychom tak 4-5 hektarů toho roští a křovisek přeměnili na menší vinohrad pro naše soukromé potřeby. Když jsme pak viděli, jak stroje zvládají tu divočinu a mění ji na úrodnou půdu, byla by škoda nepřemeliorovat větší plochy tak, abychom mohli začít podnikat v oblasti prodeje vína. Koncesi máme na 25 hektarů a na vinohrad jsme přeměnili 17 hektarů kamene, trní a křovisek. Objekt vinařství je postaven na cca 2000 m2.

Nejznámější odrůdu Plavac mali (znáte určitě ten příběh o zinfandelu) jsme vysadili v množství 84 tisíc sazenic, Syrah 10 tisíc sazenic a Cabernet sauvignon 4 tisíce sazenic. Na severní části vinohradu je zasazena vinná réva Pošipu 14 tisíc sazenic a Chardonnay 4500 kusů sazenic. Vína vyrobena v této oblasti jsou v kvalitě premium s ekologickým standardem. 

Proč jste se rozhodli vyrábět vína ekologicky čistou metodou bez používání chemických hnojiv a herbicidů?

V oblasti Komarna, kde naše vinohrady vznikly, nikdy nebyla používána jakákoliv umělá hnojiva nebo herbicidy. Proč bychom tedy tuto panenskou přírodu nevyužili, koneckonců  přírody je na naší planetě stále méně a méně, proč bychom ji  měli kazit? Naopak jsme se rozhodli, že všemi dostupnými silami budeme tuto část přírody chránit. Víno pěstujeme a vyrábíme v ekologické kvalitě od roku 2010 a od roku 2013 máme Eko certifikáty, které aktualizujeme každý rok. Eko certifikát se může získat až po 3letém cyklu pěstování a výroby vína v eko kvalitě.

Kolik vína vyrábíte ročně a které odrůdy upřednostňujete?

Odrůdy Plavac mali vyrábíme cca 55 000 litrů, Rose 6 500 litrů a Pošip 6 500 litrů.

Ročně plánujeme vyrobit cca 100 000 lahví. Vinohrad už sedmý rok dává vína, která začala sbírat ocenění a přitahovat na sebe pozornost. Potenciál těchto vinohradů v oblasti Komarna je obrovský. Zájem o tato organická vína v nabízené kvalitě se objevil již i ze zahraničí (Düsseldorf akce Pro Wein), kde zájem převyšuje nabídku.

Preferujeme nejznámější odrůdu jižní Dalmácie Plavac mali a z bílých odrůd Pošip.

Kam vyvážíte svá vína a na který trh nejvíce?

Naše vína samozřejmě prodáváme na chorvatském trhu a trzích sousedících zemí. Naše vína však vyvážíme i do Švédska, Švýcarska, České republiky. Nejvíce jsme vyvezli doposud do Švýcarska, i když se nejedná o velká  množství, konec konců nejsme velké vinařství,  ale dbáme o ekologickou výrobu a vysokou kvalitu našich vín.

 Vzhledem k tomu, že jste malý výrobce vína na čem stavíte váš úspěch na trhu s tak velkou konkurencí?

Tak v první řadě se jedná o eko výrobu, vinohrady se nacházejí uprostřed panenské přírody jižní Dalmácie, vzdušnou čarou 2 km od poloostrova Pelješac, hned nad mořem, kdy povívání větrů, výjimečná poloha (73 až 132 metrů n.m.) a vápenitá kamenná půda mají vliv na výrobu velmi kvalitních vín Terra Madre. Vína kromě běžné prodejní sítě, v restauracích a vinotékách prodáváme také v obchodech s důrazem na bio potraviny.

Proč název Terra Madre?

Když jsem se svými partnery přemýšlel o názvu našeho vinařství, věřili jsme, že jednou bude nejznámější v této oblasti Komarna a ani na chvíli jsme nepochybovali dát mu  jméno Terra Madre.

Terra Madre v nás probudila asociaci na Zemi matku a na ekologii a jako dodatečné potvrzení naší vize nám potvrdili i další vinaři v této oblasti, kteří souhlasili se směrem ekologicky čisté výroby a pěstování vína v celé této oblasti vinohradů, oblasti která bude úplně čistá bez jakýchkoliv chemických ochranných látek či pesticidů. Terra Madre bude i srozumitelný název pro zahraničí, kam jsme věřili, že jednoho dne budeme vína vyvážet. Jak vidíte, to se nám potvrzuje.

Děkujeme Vám za váš zájem a prezentaci našeho vína v České republice a doufáme, že naší kvalitou vín přesvědčíme zákazníky v České republice, že v jižní Dalmácii z oblasti vinohradů Komarna naše organická vína mají vysokou kvalitu. 

Rozhovor vedla Simona Houdková