Povídání s Karmelou Tancabel

Vážení a milí zákazníci.  

Mezi poslední novinku patří vína z významného a velice váženého vinařství „Iločki podrumi“ (vinné sklepy) z města Ilok, které se nachází v nejvýchodnějším cípu Chorvatska v oblasti chorvatského Podunají.

S ředitelkou vývozu paní Karmelou Tancabel jsme si povídaly o jejich vinařství, jejich produktech a naší počínající spolupráci, za kterou jsme obě dvě velice rády.

Obrázek4Vím, že historie Vašeho vinařství je bohatá, dlouhá a velmi zajímavá, můžete mi prosím Vaše vinařství představit?

První původní vybudované sklepy vinařství se nacházejí na východu naší země, na břehu řeky Dunaje. Římané je zde vybudovali již cca před 2000 lety a když se později podruhé vrátili, zanechali tehdy již stopy moderní výroby vína.

Roku 1697 přijela do Iloku vést vinařství významná rodina Odescalchi. Sklepy z roku 1450 začali rozšiřovat, vystavěli nové sklepy, přivezli v roce 1710 první sazenice vinné révy odrůdy tramín, založili nové vinice s jedinečnou polohou na Principovci a Vukovu. Odescalchieovi svá vína získaná z hroznů sklizených na nových vinohradech Principovac, které zrálo ve vinných sklepech z 15. a 18. století, začali plnit přímo na místě svého vinařství, to je na místě jeho vypěstování, což v té době nebylo vůbec obvyklé. Teprve ve 20. letech minulého století, cca 200 let po Odeschalchievých, velcí vinaři v Bordeaux a Burgundsku zavedli plnění ve vinařství hned u vinic (na svém majetku) a nazvali jej „chateaux“, v Burgundsku „domain“ a jinde „plněno přímo ve vinařství“. Prvenství „plnění vína ve vinařství“ patří tedy Iloku. Roku 1945 se rodina Odescalchi vrací do Itálie. Pokračování činnosti vinařství v Iloku pokračuje v sestavě PPK Vupik Vukovar, kdy v roce 1970 byly vybudovány nové sklepy vinařství s nejmodernější technologií primární výroby vína, o kapacitě cca 10 miliónu litrů. V roce 1999 se vinařství osamostatňuje a v roce 2003 byla ukončena privatizace, kdy se většinovým majitelem stal pan Juraj Mihaljević, výkonným ředitelem vinařství je pan Robert Miljković a hlavním enologem je paní Vera Zima. Od té doby po současnost byly provedeny velice významné reformy opuštěných a válkou zničených vinohradů, sklepů a ostatních hospodářských objektů. Bylo úplně zrekonstruované letní sídlo Principovac, které se díky vizi a emocím zodpovědného majitele stává nejinovativnější, jedinečnou turistickou destinací v této části Evropy. 

Jak velké máte vinice?

Na pravém břehu Dunaje v nejvýchodnějším městě Chorvatska v Iloku, ve městě historie a vína, se nacházejí Iločki podrumi (Vinné sklepy z Iloku). Tady pokračujeme v tísícileté tradici pěstování vína, jeho vysoce kvalitních odrůd na vinohradech, které na západních svazích Fruške gore (hora Fruška) spadají ke břehům mohutného Dunaje. Víno vyrábíme z celkové plochy 990 ha (máme 360 ha vlastních vinohradů, a z 630 ha hrozny vykupujeme) a ročně vyrobíme skoro 3 milióny litrů vína. 

Jaké pěstujete odrůdy vinné révy?

Tak převážně je to autochtonní odrůda Graševina, té je nejvíce, je to pro nás strategická odrůda, která je v objemu také nejvíce zastoupena. V poslední době naše Graševiny zaujímají nejpřednější místa v celkovém objemu prodeje vín v Chorvatsku a kvalita je potvrzována na nejvýznamnějších domácích a mezinárodních soutěžích kvality vína. Přesto odrůdou vinné révy Tramín jsou Iločki podrumi nejznámějšími. Tramín z Iloku je pro nás nejsilnější značkou a prezentuje synonymum pro vysokou a špičkovou kvalitu tohoto druhu vína nejen v Chorvatsku, ale i v zahraničí. Odrůdu Tramín pěstujeme v polohách Vukovo a Principovac, kontinuálně od roku 1710. Mírné zvlnění krajiny, specifické mikroklima, vysoké oslunění, mírné a příjemné větry, kvalita a struktura půdy s podvodním podložím z Dunaje zajišťují ideální přírodní podmínky k rovnoměrnému a zdravému dozrávání vinných hroznů odrůdy Tramín.Vína z Iloku

Vyrábíte vína s eko certifikátem?

Zatím ne, ale jdeme tímto směrem.

Tak jak jste uvedla, máte celkem dost mezinárodních ocenění za kvalitu vašeho vína. Můžete nám prosím několik uvést?

Samozřejmě. Rádi se našimi úspěchy pochlubíme, ocenění máme opravdu hodně, tak bych si Vám dovolila přiložit tabulku z našeho oddělení marketingu, ve které je většina ocenění přesně uvedena. Sama uvidíte, že největší úspěchy má opravdu náš Tramín, potom Graševina a ostatní odrůdy jako je Chardonnay a Frankovka Rose. 

Kam vyvážíte své víno a na který trh nejvíce?

Naše víno vyvážíme do 13 zemí světa, z toho jsme nejúspěšnější na trhu Japonska, Kanady a Polska, kam víno vyvážíme ve větších objemech. Zajímavostí je vývoz vína do Velké Británie a to odrůdy Tramín. Výběrový suchý Tramín z úrody 1947 byl podáván na korunovaci královny Elizabety II a od té doby se nachází na vinném lístku královského dvora. Tramín z roku 1947 je uschován a zároveň je nejstarším vínem v archivu „Starého sklepa“ ve středověkém centru města Ilok.

A na závěr rarita: Vyrábíme 8 různých stylů vína z odrůdy Tramín což je světový unikát!

Specifika vinohradů, na kterých se Tramín pěstuje, dává vínům této odrůdy s pečetí nejstaršího a nejoceňovanějšího vinného sklepa z Iloku jedinečný charakter, takže právě naše Tramíny vytvářejí kritéria pro hodnocení ostatních Tramínů z Evropy a světa. Polohy vinic na Vukovu a Principovcu jsou jedinečné, tak jak jsem uvedla už v odpovědi na začátku našeho rozhovoru. Traminac, ledové víno, sběr 2007 bylo vyhlášeno vínem roku 2010/2011 a získalo vysoké 19. místo na seznamu nejlepších a nejoceňovanějších 100 vín z celého světa v organizaci „ Světového sdružení kritiků vín a novinářů“. Tramín výběr z hroznů 2011 získal zlatou medaili a znovu platinovou Decanter medaili na loňském soutěžení v konkurenci 16000 vzorků a také titul nejlepší sladké víno Chorvatska nad 15 Liber.

S Karmelou Tancabel vedla rozhovor Simona Houdková


Vážení zákazníci po přečtení našeho rozhovoru Vám doporučuji ochutnat Graševinu, zvláště pak Tramín z  vinných sklepů v Iloku, abyste zažili ten výjímečný pocit chuťového uspokojení a radosti.

vicezde